Cuma, Nisan 23, 2021
Ana SayfaBankalarSorunlu Kredi Nedir? Neden Kredi Sorunlu Olur?

Sorunlu Kredi Nedir? Neden Kredi Sorunlu Olur?

Sorunlu kredi nedir? Sorunlu kredi olduğunda kredibiliteniz nasıl etkilenir? 2021 çektiğiniz kredinin sorunlu olmasının sebepleri nelerdir?

Sorunlu kredi deyince aklımıza çektiğimiz krediyi ödeyemediğimizden dolayı yaşayabileceğimiz sorunlar gelebilir. Ama öyle değil sorunlu kredinin açıklaması, bankalara kredi başvurusu yaptığımızda bankaların verdikleri kredi karşılığında isteklerinin yeterli olmamasıdır. Maaşımızın olmaması, üzerimizde mal mülk olmaması yada düzenli bir gelirimizin olmaması gibi durumlarda kredi notumuz yeterli değilse kredi almamazı engeller. Bu gibi durumlarda bankalar kredi vermezler işte bu da sorunlu kredinin açılımıdır. Gerek televizyonlarda gerekse karşılaştığımız haberlerde bankaların kolayca verdikleri kredileri görüyoruz. Ama şartları gözden geçirdiğimizde o şartnamedeki vasıfları taşımıyor sak sorunlu krediyle karşılaşıyoruz.

Sorunlu Kredi Nasıl Ortadan Kalkar?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sorunlu krediyi açıkladık. Bazen reklamlarda yada ilanlarda sorunlu kredi çıkartılır ilanlarıyla karşılaşıyoruz. Bu duyuruyu yapan firmalarla görüştüğünüzde sizin hangi şartlarda kredi alamadığınız unsurlar tespit ediliyor, tespit edildikten sonra o unsurlar ortadan nasıl kalkar çözmek için sizi yönlendirmelerde bulunurlar yönlendirmeler sonucu zamanla kredi almak için şartlarınız elverişli hale getirilir böylelikle kredi sorununuz ortadan kalkmış olur.

Sorunlu Kredinin Ne Gibi Etkileri Vardır?

Bankalara kredi başvurusu yapan binlerce insan var kimisi ev, araba almak için kimisi de çiftçi yada daha büyük yatırımları için kredi başvurusunda bulunuyorlar. Peki bankalar bu kredileri tahsis nelere dikkat ediyorlar? Düzenli bir geliriniz yada mal mülk bunlar tamam da ama birde risklerin en düşük yada en yüksek arasındaki yolu ayarlaması gerekir. Fırsatları kaçırmamaları gerekir çünkü kaçırılan fırsatların maliyeti sorunlara yol açar. Riski büyük olan kredilerin sorunlarını sıralayacak olursak;
a-Bankanın bilançosunun çalışma kalitesi bozulur.
b-Bankanın yönetimi olumsuz etkilenir.
c-Sermayede olumsuz etki yaratır.
d-Banka sorunlu krediler sebebiyle özel karşılık ayırır.

Sorunlu krediler, toplamdaki bütün krediler içindeki payı büyüyerek artması bankacılık sektöründe kötü etkisi vardır.Bankaların verdikleri krediler arasında ödenmeyenler için sermaye ayırması bilançolarına zarar vermektedir.Kredilerin portföylerinin kalitesi bozulmaya başlar ve çalışmakta olan karların gerilemesine sebep olmaktadır. Sorunlu kredilerle ilgili bankaların takip edeceği yollar kanunlarla belirlenmiştir.Bankalar verdikleri kredileri geri alamaz ise kredi verirken aldıkları teminat ve verilen kredinin vadesi dikkate alınır bunun içi ayırdıkları sermayelere ilişkin esas ve usüller hakkında yönetmeliğe göre sermaye ayırmaları zorunludur. Sorunlu krediler bankalar tarafından iyi yönetilir ise daha çok kredinin sorunlu hale gelmesini önlemiş olur. Bankaların sağlam bir risk yönetimi oluşturmaları çok önemlidir.Bankalarda risk yönetimi ne kadar sağlam olursa verdikleri kredilerin ve ayırdıkları sermayelerin ölçülmesi ve değerlendirilmesi o kadar sağlam olur.

Sorunlu Kredi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sorunlu krediler hakkında bilmeniz gereken bir hususta bankalar sorunlu kredilerinizi özel firmalara devredebilir. Hukuk çerçevesi içinde sorunlu kredinizi devralan firma sizinle iletişime geçecektir. Bu durumda dikkat etmeniz gereken sizi arayan firmanın sahte olmamasıdır. Bunu tam anlamıyla teyit etmeniz için bankanızla görüşmeniz gerekmektedir bankanızdan başka hiçbir yerle muhattap olmayınız. Bankanız başka bir firmaya devredebilmesi için hukuki işlemlerin başlaması gerekmektedir. Devir alan firma zaten hukuken almış olup ve sizinle de iletişime geçmiş olur. Bu gibi durumlarda sahtecilik yapan firmalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Hiç bir banka sorunlu kredi durumunu istemezler. Verdikleri krediyi alamadıklarında kredi şekli düşer bunlarla uğraşmaktansa daha az oranla finans firmalarına satarlar bu firmalarda sorunlu kredi sahibiyle görüşüm yöntemler uygularlar. Firmalar daha ucuza aldıkları için sizinde borcunuzun faiz oranında düşmeler olur bankalar bu durumdan hoşlanmasalar da alacaklarını ne kadar kolay kurtarmanın yoluna bakarlar. Kredi veren bankalar ne kadar ince eleyip sık dokusalar da sorunlu krediyle karşılaşıyorlar.

Bu yüzden sorunlu krediyi çözen firmalar diye iş sektörü oluşmuştur. Firmalar veya şahıslar sorunlu krediyi çözmek için borcunuzun faiz oranları düşünce hem borcunuzun ödenmesi kolaylaşmış olur hemde bankalar parasını almış olur. Araştırmalar sonucu Türkiye bazı yabancı ülkelerle kıyaslandığında sorunlu kredi konusunda daha iyi seviyede görülmektedir. Bu durum Türkiye bankalarının risk yönetiminin daha iyi yönetildiğinin kanıtıdır. Geçtiğimiz yıllara ait oranlar kıyaslandığında Türkiye ayırdığı sermayeyi üst seviyede tutuyor buda doğabilecek riski düşürüyor.Başka bir deyişle Türk bankalar hemen hemen verdikleri kredi kadar sermaye ayırıyorlar.

Sorunlu Kredinin Nedenleri Neler Olabilir?

Sorunlu krediyi çözmek için iletişim kuran firmalar, sorunlu kredi nedenlerini araştırırlar. Araştırmalarda izleyecekleri yollar şu şekildedir;
A -Yönetim hataları: Hangi kurum yada kuruluş olursa olsun zarar yada kar etmelerinin sebebi yönetim kadrosunun hatalarıdır. Yönetimdeki kişiler tecrübesiz,beceriksiz olursa bu durum mutlaka aksaklıklarla karşılaşılır ve yapılan işlerde başarısızlıklarla sonuçlanır.
B-Rekabet sonucu sorunlar: Bazı firmalar kendilerine göre daha yüksek kapasiteli firmalarla yarış içine gelirler diğer firmaların yaptığı reklam ve tanıtımları takip ederler aynı sektörde oldukları için kapasitelerini arttırmaları için kendileri de reklam ve tanıtımlara yönelirken hesaplamaların üzerine çıkarlar bu durum da ise rekabet yapacağız derken daha fazla sorunlarla karşı karşıya kalırlar.
C-Üretimle ilgili sorunlar: Firmalar girdiği iş sektöründe en başta tüketicinin gözünde bakarak çalışmalara bakar.Ürettiği ürünlerdeki kaliteye önem verirler eğer ürettikleri ürünler rağbet görmez ise firmanın kalitesi de düşer.Bu durumda firmanın kar etme olasılığı da düşer ve sorunlu kredinin oluşmasına neden olur.
D-Kontrol dışı büyüme: Her kurumun amacı çalışmaları sonucunda yükselişe geçmeyi hesaplar.Fakat dikkat etmeleri gereken konu kapasitelerinin durumuna göre büyümeye adım atmalarıdır.Bunun içinde kapasitelerine göre plan hazırlamaları gerekir eğer bu planın dışına çıkarlarsa kontrolü kaybederler sonuçta ise zarar ederler.

ÖTV Nedir? Engellilerde ÖTV İndirimi

Kaynak: paraekstra.com

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler