Cuma, Nisan 23, 2021
Ana SayfaBankalarÖTV Nedir? Engellilerde ÖTV İndirimi

ÖTV Nedir? Engellilerde ÖTV İndirimi

ÖTV nedir? Özel tüketim vergisi hangi ürünlerden alınır? Engelliler için ÖTV indirimden nasıl faydalanılır? 2021 Araç alımından engelli indirimleri

ÖTV Nedir?

ÖTV yani açık adıyla özel tüketim vergisi mal veya bazı ürünlerde oransal olarak alınan tüketim vergisidir. ÖTV vergisinin diğer vergilerden farkı gayrimenkul üzerinden belirli oranlarda alınmasıdır.

Bu vergi yıldan yıla farklılık göstermektedir. Bildiğiniz üzere her yıl ekonomi artıyor dolayısıyla kişi başına düşen milli gelirde artıyor. Bu yüzden özel tüketim vergisinin alım oranı da artmaktadır. Özel tüketim vergisi alınan başlıca eşyalar,araba,  motor bisiklet, kamyon gibi motorlu araçlar mücevher, elmas gibi pahalı takılar, tabanca, tüfek gibi silahlar özel tüketim vergisine örnek verebiliriz. Özel tüketim vergisi oransal olarak malın kalitesi ve fiyatı göz önünde tutularak değerlendirilir. Yani anlayacağınız 50.000 tl lik araca sahip olan kişiyle 10.000 tl lik araca sahip olan kişilerin ödedikleri özel tüketim vergisi oranları farklıdır.

ÖTV Nedir? Engellilerde ÖTV İndirimi
Engellilerde ÖTV İndirimi

Engelliler İçin ÖTV İndirimi

Yılın son günleri yaklaşıyor gerek araç sahipleri gerek yeni araç alacaklar gerekse de aracını değiştirmeyi düşünenlerin akıllarında hep özel tüketim vergisi vardır. Biliyoruz ki engelli kişiler özel tüketim vergilerinde muaflar. Engelli kişiler rapor oranlarına göre sıfır araç alımlarında özel tüketim vergisi oranında indirim hakkına sahip oluyorlar. Yurdumuzda milyonlarca engelli var ve bir çoğu bu haktan faydalanıyorlar.

Engelliler ÖTV indirimi Şartları

Engelli kişiler raporların oranlarına göre sıfır araç alırken özel tüketim vergisi ödemiyorlar. Devlet engelli vatandaşlarına v engelli kişilerin yakınlarına desteğini büyük oranda verdiği gibi özel tüketim vergisinde de vermiştir. Bu desteğe en büyük örnek engelli kişilerin sıfır araç alımlarında özel tüketim vergisini almamasıdır. Özel tüketim vergisinden yararlanmak için;

a- Engelli kişiler sıfır araç alırken alacakları aracın motor gücü 1600’ü geçmiş olmamalıdır. Alınan araç 1600 motordan aşağı ise özel tüketim vergisinden muaf oluyorlar.

b- Özel tüketim vergisinden faydalanmak isteyen engellinin raporu en az 100 de 40 olmak zorundadır.

c- Özel tüketim vergisinden faydalanmak isteyen engellinin raporu 100 de 90 dan fazla ise alınan aracı üçüncü derece yakınlarına kadar herkes kullanabilirler.

Bilindiği üzere özel tüketim vergileri son zamanlarda epey yükseliş gösterdi.Engelli kişi 100 000 tl lik bir araç alsa 28 000 tl gibi bir fiyattan muaf oluyorlar. Araç fiyatlarının artması özel tüketim vergisinin artmasına sebeptir. Devletimiz engellilere böyle bir destek sağlıyor Allah razı olsun da fakat bu durumu suistimal edenlerde yok değil. Ne yazık ki bazı engelli yakınları özel tüketim vergisinden yararlanmak için engelliden vekalet alarak araç alıyorlar.

Bayilere vekaletle ve 100 de 40 lık raporu bile olmayıp öyle gösterenler oluyor. Bu denetimler gerekli merciiler tarafından yapılıyor ama trafik denetimlerinde usulsüzlük çıktığı trafik şubeleri tarafından açıklanmaktadır. İşin aslına bakıldığında herkes kendi işini dürüstçe yaptığı sürece hiçbir usulsüzlük yapılamaz.Sonuçta bayiler bu işi yaparken tam donanımlı bir devlet hastanesinden alınmış sağlık raporu, eğer engelli kendisi kullanacaksa en az 100 de 40 , engelli kişinin yakını kullanacaksa  100 de 90 raporu olması gerekmektedir. Engelli kişiler kendisi kullanacağı araç alırken aracı kullanabilmeleri için özel donanım yaptırmışlarsa H sınıfı ehliyet almaları zorunludur.Sadece sol bacağında engeli olan kişiler B sınıfı ehliyet almaları da yeterlidir. Görüldüğü üzere şartlar ortada gerek bayiler gerekse engelli veya yakınları üzerine düşen sorumlulukları yaptığı sürece kimse devletin bu iyi niyet desteğini kötüye kullanamaz.

Engelli Araç Alımında ÖTV Hesaplama

Özel tüketim vergisini engelli kişiler otvhesapla.com bu adresten detaylı bilgiyi elde edebilirler. Açılan sayfada alacağınız aracın fiyatını ve altına engelli raporunuzun 100 de kaç olduğunu girip hesapla dediğinizde ödeyeceğiniz miktar ortaya çıkıyor.Örnek olarak biz sizin için birkaç hesaplama yaptık buna göre 100 de 40 raporu olan engelli kişi; 70.000 tl lik araç aldığında 50,000 tl ye, 60,000 liralık araç aldığında 42,80 lira, 50,000 liralık araç aldığında ise 35,80 tl ödemesi gerekiyor. Bu durum 100 de 90’nın üzerinde sağlık raporuna göre hesaplandığında 50,000 liralık araç alan 26,32 lira, 60,000 liralık araç alan 31.58 lira, 70,000 liralık araç alan engelli kişi ise 36.84 lira ödemeleri gerekmektedir. Tabi bu sonuçlar kesin olmamakla birlikte 2018 zamları da değerlendirmeye girecektir.

Engelli Araç Alımında Yeni Düzenleme

Engellilerin araç alma şartlarında bu yıl yeni düzenlemeler getirileceğini gerek haberlerde gerek sosyal medyada hepimiz duyduk veya okuduk.Vatandaşın biri çıktı devlet bizden aldığı vergileri engellilere lüks araba alsınlar diye veriyor dedi ve ortalık karıştı. Bu vatandaşı haklı bulanlarda oldu büyük tepki gösterenlerde oldu. Bu ortalığın karışmasıyla birlikte devlet engellilerin özel tüketim vergisi indirimli araç alımlarında sınırlar getirdi. İlk duyumlarımıza göre engelli kişiler araç alımlarında maksimum 70,000 liraya kadar alabilecekler.İlk duyumlar böyle sonucu herkes gibi merakla bekliyoruz Bu duruma engelli ve yakınları büyük tepki gösterdi. Engellilerin mağduriyetleri karşısında verilen rahatlık milletin gözüne battı diyende var, 150,000 liralık araç alacağına 50,000 liralık araç alsın diyende var. Elbette son söz devletin bakalım çıkacak yeni düzenlemeyi merakla bekliyoruz.

ÖTV Nedir? Konusunda hem vergi hakkında bilgiler verip hem de engelli vatandaşlar için nasıl ÖTV indirimlerine faydanılabilir anlatmaya çalıştık. Bu yazı dışında ayrıca Telefon Kredisi Nedir Nasıl Başvurulur ? konusu da ilginizi çekebilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler