Cuma, Nisan 23, 2021
Ana SayfaKredi HaberleriGirişimci Kadınlara Devletten Kredi Desteği

Girişimci Kadınlara Devletten Kredi Desteği

Türkiye’nin ve dünyanın arka planda tutulduğu düşünülen kadınlar için devletten tam destek kredi yardımı ile artık kadınlarında ek gelir kazanmasına olanak sağlanıyor. Girişimci kadınlara tam destek sözü vererek teşvik etmeyi amaçlayan tasarının kabul edilmesi ile milyonlarca kadının yüzü gülecek. Yatırımcı ve girişimci kadınların emek harcayarak kazançlarını sağlamaları için devletin sunduğu imkanlar günümüzde hızla çoğalmaktadır. İş yeri açmak isteyen ve girişimci ruhlarını gün yüzüne çıkartmak isteyen bayanlara tam destek vererek ticarete atılmalarını sağlayan yasayı şimdiden büyük miktarda kadın yararlanmak için başvuruda bulundu. Şimdi tüm kadınların merak ettiği konu olan kadın girişimcilere devlet desteği nasıl sağlanıyor ? bunu ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Kadınlar Nasıl Girişimci Desteği Alabilir?

Bütün kadınlar için özel hazırlanan yasa sonucunda devlet bünyesine bağlı bankalardan çekebilecekleri ihtiyaç kredisi, hibe kredisi, düşük faizli kredi imkanlarını kullanarak girişimde bulunacağı iş yeri için yardım almaya başlayabilirler. Girişimci kadınların başvurabileceği : KOSGEB, EBRD gibi devlet kuruluşlarından kısa zaman içinde girişimci desteklerini almaya başlayabilirler. Öncelikle yapacakları iş ve türünü belirleyerek en iyi şekilde yapabildiğini kanıtlaması ve eğer eğitim almamış ise o sektörde bir eğitim görmesi gerekenler arasında yer alıyor. Tüm girişimci kadınların yolunu açan bu yasa sayesinde daha fazla ticari olanak kazanmak ve kadınlarında kazanmasına yardımcı olmak amacı ile devletin verdiği destek gittikçe büyümekte.

KOSGEB Kadınlara Kredi Desteği

Günümüzde kadın girişimciler için öncelik sunan KOSGEB, sıfır faizli destek kredisi ve hibe kredisi ile kadınların yüzünü güldürüyor. Kazanmak isteyen ve ülkeye kazanç getirmek isteyen girişimci kadınlara kendi belirlediği sektörlerde iş yeri kurma imkanı sunan KOSGEB, belirtilen hibe krediyi almak için girişimci eğitim sistemine katılmaları ve başarılı bir şekilde bitirmeleri gerekiyor. Bu özelliklere sahip olduktan sonra sizlere sunulan sıfır faizli KOSGEB kredisi ve daha fazlası olan geri ödemesiz kadınlara Hibe kredisi kullanarak iş yeri açma olanağı sağlıyor.

Her geçen gün kadın girişimcilerin başvurduğu, yeni bir iş yeri açarak kendi kendisinin patronu olmak isteyen kadınlar ile dolduğu gözle görülmekte. Şimdi kadınlara sunulan bu destek ile neler yapılabileceği, ne kadar fazla ülkeye katkı sağlayacağı ilerleyen zamanlarda gözle görülür bir artış ile belirlenebilir. Her yaşta bayana umut olan ve kazanmaları için bir fırsat olarak sunulan bu tasarıda erkeklerden çok kadınlar için önem gösterilmektedir.

Devlet Bankaları Kadın Girişimciler Kredi Veriyor !

Bu kadar sunulan alternatifler dışında kadınlara verilen özel kredilerde bulunmakta. Devletin bünyesinde bulunan Ziraat Bankası, EBRD ( Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ) desteği ile kadınlara düşük faizli ve kolaylık sağlanan kredilerde sunulmaktadır. Bu bankalardan kredi kullanmak isteyen kadınların daha düşük faiz oranları ile alacakları paraları zorlanmadan ödemeleri ve yapmak istedikleri projeler için katkı payı sağlamayı hedeflemektedir. Devletin sunduğu bol alternatif içinde bayanların sadece yapmak istediği işi belirlemeleri ve hangi işten daha fazla gelir elde edebileceğini hesaplayarak girişime başlaması önem arz etmektedir.

Sunulan bol alternatifler sayesinde bayanlara doğan iş yeri açma şansını en üst seviyeye çıkaran yasanın ardından devletin tüm kolları titizlikle çalışmakta ve kadınlara özel kredi tekliflerini dile getirmektedir. Kazanan ve gelişen bir ülke konumuna geldiğimiz dönemlerde kadınlarında girişime katkıda bulunarak ülkenin kazanç hacmini ve iş üretimini arttırması hedeflenmekte, kendilerine kazanç sağlamaları için bir fırsat sunulmaktadır.

Kadınlara Sunulan Diğer Kredi İmkanları 

Kadınlar devlet tarafından alabilecekleri hibe ve destek kredisi haricinde diğer alternatif kurumlardan’da iş yeri açmak için yardım alabilmektedir. Bunların başında İŞKUR boy göstermekte ve kadın girişimciler için çeşitli programlar sunmakta. Kadınlar için her zaman alternatif bir girişim ruhu kazandıran bu projeler sayesinde ülkemizde kendi işinin patronu olan kadın sayısı büyük artış göstermiş, kullandıkları kredi ve devlet tarafından sağlanan hibe krediler sayesinde ekonomi ve iş hacmine büyük katkı sağlamaya başlamıştır.

Sizde girişim ruhunuzu ortaya çıkartmak ve yapabileceğiniz en iyi işi hayata geçirmek için sabırsızlanan bayanlar arasında iseniz yapmanız gereken sadece istemek ve kendi iş yerinizi kurmak için devletin sunduğu tüm imkanlardan yararlanmak için gerekli kurumlara başvurularınızı yapmak olacaktır.

Bu yazımızda sizlere anlatmak istediğimiz KOSGEB kredi seçenekleri ve İŞKUR ile yapılabilecek tüm alternatifler kadınlar için özel olarak hazırlanmış, girişimci kadınlar için bilgi amacı ile özenle hazırlanmıştır. Tüm merak ettiğiniz konular için bize yorum yaparak daha detaylı bilgilendirmeler yapmamızı sağlayabilir, paylaşarak bilmeyenlere’de yardımcı olabilirsiniz.

Kaynak: https://www.hibeci.com/kat/kosgeb/

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler